Gece notları - 4

Yıldızlar da kayar...

Sun, 22 Jul 2018 | 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Josh Felsie

Bütün gecenin sessizliğini köpeklerin havalamaları, anlamsızca son ses müzik dinleyen araba sahipleri ve eğer duymayı başarabilirseniz gökyüzünden gelen yabacnı misafirlerin, kayan yıldızların -daha doğrusu meteoritlerin- atmosferde yandığı anda çıkardığı tiz imdat çığlıkları bozar.

Gündüzün getirdiği gergin havanın ve o yüksek sesle müzik dinleyen nalet olasıca araç sahibinin aksine, sakindir gece. İnsanlar uyumuştur, bütün bildikleri kendi uykularından ibarettir. Ve bu durumda düşünmek için vakit doğar size. Ben geceleri çalışmayı seven biriyim. İnsanların gündüz çıkardığı anlamsız problemlerden kurtulmuş olmanın tüm hafifliğini hissederek çalışabiliyorum çünkü. Kimileri buna ”stresten kaçmak” diyor ama çok da umrumda olduğu söylenemez.

Düşünmek gıdadır 💭

Müzik ruhun gıdasıysa, düşünebilmek de temel mantığın gıdasıdır. Günümüde ezberci eğitmin yarattığı çoğu insanın aksine, etrafımda; düşünebilen, mantık çerçevesinde kararlar alabilen, biraz inceledikten sonra doğru yolun ne olduğunu görebilen insanlar, arkadaşlarım var. Eskiden seçtiğim arkadaşlıklarımda çok fazla şey aramıyordum. Bu yüzden uzunca süre sıkıntı çektim. İhanete uğradım, kandırıldım, kullanıldım ve daha çok şeye maruz kaldım.

Şimdi ise yukarıda bahsettiğim tarzda insanları arkadaşlarımın arasında görmekten mutluluk duyuyorum. Zor bir süreçten geçmiş olsam da, arkadaşlarımın kalitesini yüseltebilmiş olmaktan dolayı kendimle gurur duyuyorum. Kolay bir süreç değildi benim için. Sıfırdan belli bir noktaya getirdiğim arkadaşlıklarımı bitirdim bu duruma gelene kadar. Ama dönüp baktığımda biten olaylardan dolayı üzüntü duymuyorum.

Mesela düşünebilen ve bu çerçevede mantıkla karar alabilen bir eşim var. Beyza çoğu kararda duygularını da ortaya koysa da, mantık çerçevesinde olan her kararı dinleyip, destek verebiliyor. Ya da karşı çıkıyor. Buna da ben saygı duyuyorum.

Bu bağlamda, düşünmek gıdadır. En temelinden. Düşünebilen insanları sevin. Şimdi ”ee herkes düşünebiliyor” diye aklınızdan geçiyor olabilir. Doğrudur. Ama olay şurada yatıyor.

İnsanların otomatikleştirilmiş eylemler hakkında düşünmelerinin yanı sıra, kendilerini geliştirebilmek için neler yaptığına, bu konuda nasıl düşündüklerine bakın. Örnek olarak çoğu firma çalışanı, CV kısmında ofis programlarını kullanabildiğini iddia eder. Görünüşte kullanabilir de. Bir de o firmada bilgi işlem destek elemanı olarak çalışan kişilere gidin. Genelde mantık kullanabilen insanlarsa, sizlere bu ofis çalışanlarından dert yanacaklardır.

Çünkü çoğu beyaz yakalı, okulda ya da görüdüğü eğitimi yeterli görmüş ve en ufak tabloyu bile yapmaktan aciz bir ofis programı eğitimi almıştır. İlerlememiştir. Ha bu arada, ofis programlarında makro yazan, tablolar arası ilişki ile 3 farklı sayfadan pasta grafik oluşturabilen beyaz yakalılar konumuz dışında. Onlar zaten işlerini en iyi şekilde yapabilmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Ben sadece ama sadece durağan çalışanlardan bahsediyorum.

Bu ilerlemele ve yani üstüne düşünmeme olayını genele vurduğumuzda, insanlık anlamında da çok ilerleyemediğimizi görebiliriz. Daha detaylı analizleri sonraki gece notlarımda da paylaşmaya devam edeceğim. Derine indikçe çokça pislik dönüyor çünkü piyasada. #kendimenot

Yıldızlar da kayar 🌠

Juskteez Vu

Bu da aslında çalışma hayatıyla ve gece üstümüze yağamayacak kadar yanan meteroitlerle ilgili. Düşünün ki, elinden tuttuğunuz küçük bir fikir -aslında büyük bir düzenin içinde kalında küçük- için gecenizi gündüzüne kattınız. İşinizden ayrıldınız ve düzenli şekilde bu küçük fikri büyüttünüz. Yeteri kadar büyüğünde, bozulmaların başladığını farkettiniz ama yine de elinizden geleni yapmaya devam ettiniz. Sonra birgün sizin kadar bu işe gönlünü koymayanların, sizden daha değerli olduğunu görmeye devam ettiniz.

Ne yaparsınız?

Ben bir süre daha bekleyerek olayların içini incelemeyi seçtim. Uzunca bir süre inceledikten sonra, olayın benim kadar gönül koymalık durumunun kalmadığını, hatta sadece para olayına döndüğünü gördüm. Arkamdan söylenen lafları işittiğimde, hele ki benim konumumda bulunmayan birinin hakedişinin benim ile eş tutulduğunu öğrendiğimde, artık yapacak birşey kalmadığına kanaat getirdim.

Ayrıldım…

Baktığınız durumda en tepeye oynayan birinin, belki de olabileceği en yüksek yerlerden birinde olduğu an kendi isteğiyle ayrılması kötü gibi görünebilir. Hem de bu piyasa şartlarında, ama insanın kendini kullanılmış ve daha kötüsü kandırılmış hissetmesi kadar berbat birşey de yok. Şu an en huzurlu zamanlarımı geçirmemin sebebi bu konu hakkında aldığım karar…

Bu ve benzeri durumlarla daha önce de karşılaştım. O yüzden kendi projelerim haricinde, başkalarının bana getirdiği bu ufak fikirlere artık şüpheyle yaklaşıyor. Gerekirse bir milyon tane soru soruyor ve pazar hacmi araştırması yapıyorum. Özellikle hakedişler konusunda -ki ne kadar parayı çok önemli bir noktaya koymasam da, artık Umut Ali var- önceden görüşüyorum. Daha mantıklı projelerin geldiğini fark ettim böylelikle. Düşünebilen ve ilerleyebilen insanlar -genelde- iyidir.

Yıldızlar da kayar, ama ne yöne gittiğini kontrol edemezsiniz. Sizden aksi yönde bir yörünge çiziyor olabilir ama uzayda yörüngeleri gerekirse üç boyutlu da düşünmek gerek…

Sabah… 🌅

Her gece bir şekild ssabah ulaşır. Günün ilk ışıkları genelde önce kıçınızı aydınlatsa da, yüzünüze de vurabilir. Aslında önemli olan sizin nasıl uyandığınızıdır. Kahve içmeden ayılamam insanı olduğunuz an, hayatın önünüze koyduğu bazı şeyleri kaçırıyor olabilirsiniz. Benim gibi, gecenizi gündüzünüze katıp, katı ofis zihniyetinden patronlara ya da ajanslara hizmet verdiğinizde, örünüzden ömür tüketebilirsiniz.

İnsanlarla tanışmaktan ve onları tanımaya çalışmaktan asla vazgeçmeyin. Elbet yukarıdaki örneklere ve kalıplara oturmuş insanlar göreceksiniz. Tartınızda gram yükseltmeyen ve size katacak şeyleri olmayan insanlardan genelde kaçının. İnsanlar çiğ sütü kaynatmayı öğrendiğinden beri ilerleme kaydetmişlerdir. Bu ateşte kaynatmaktan daha çok, ağızlarına düşen damlaların değelerini bilmelerinden kaynaklı bir ilerleme olmuştur.

Yıllar yılı omuz omuza çalışmış olmanız onlar için birşey ifade etmiyorsa, sizin için de ifade etmesinin bir anlamı olmayacaktır. Salın gitsin, daha iyi hissedeceksiniz 😄.

Gece notları düşünüp tutasınız diye size öğüt veriyor…

Loading...
Serkan Algur

Serkan Algur Biraz da ben yazayım. 💙