Bakü - 1

Bakü'de ilk hafta izlenimleri

Sun, 18 Nov 2018 | 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Bugün İstanbul’dan ve Türkiye’den ayrılışımızın tam 7. günü. Yeni bir ülke, yeni bir çevre, alışık olmadığımız (aslında alışığız da) bir kültür… Dışarıdan bakınca kabus olarak görülebilir. Ama Bakü ve Azerbaycan bizi çok iyi karşıladı.

İnsanlar yardımcı olmaya çalışıyorlar. Kaba olanlarıda var elbet, herkes aynı değil. Ama genel anlamda ilk hafta yorucu olduğu kadar eğlenceli de geçti diyebilirim. Umut Ali ve Beyza alışma safhasını oldukça iyi atlatıyorlar.

Merhaba Azerbaycan!

Azerbaycan Image Credit : Soltan Əbilqasımzadə via Unsplash

Instagram üzerinden beni ve Beyza’yı takip edenler, kendi evimize geçtikten sonraki sabah yayınladığımız hikayeyi ve içeriği görmüşlerdir. BUrada her yer ağaç dolu, park dolu. Keza ağaç kesmenin cezası 1000 ₼ (Manat) başlıyor. Umuma açık bir alanda ağaç kesmenin cezası ise 6000 ₼ dan fazlaya gelebiliyor. 1 Manat’ın değerinin 3.2 Türk Lirası olduğunu düşündüğümüzde, bu kadar fazla ağacın ve parkın olmasını gayet güzel karşılıyoruz.

Park ve bahçelerin bolluğuna en çok Beyza sevindi. Yine instagram üzerinden takip eden arkadaşların anımsayacağı gibi, Beyzam Umut Ali’yi alıp Maçka Parkına gitmeyi çok seviyordu. Şimdi ise evimize yürüme mesafesinde kocaman iki park var 😄

Her yer AVM, Her Yer Aptek

Evet burada da her yer AVM dolu. Gerçi buradaki adları ya MALL ya da Ticaret Merkezi. Geçnlik AVM, Aff Mall, 28 Mall gibi. Bu alanlar bizim AVMlere benzeseler de gayet ferah ve düzgün dizayn edilmişler. Etraflarında illa ki bir park bulunmakta.

Bir de Aptek olarak geçen, bizdeki eczane mantığıyla -ama biraz bu mantığın dışında- çalışan dükkanlar var. Bunlar çeşitli özelliklerde oluyorlar. Kimisinde gözlük de satın alabiliyorken, kimisinde de parfümeri ürünlerini görmek mümkün.

AVMler dışındaki yerlerde 7/24 açık dükkanlara bolca rastlayabiliyoruz. Bunlar marketler, eczaneler ve diğer envai çeşit ürünleri satan dükkanlar oluyor.

Toptan pazarlar ve Marketler

Burada Türkiye’de gördüğünüz belirli günlerde açılan pazarlar gibi pazarlar yok. En azından biz rastlamadık. Burada toptan pazar (hal) yanlarında ya da içlerinde açılan ve hemen hemen her gün faal pazarlar var. Köylerden gelen, hale gelen ya da organik ürünler getirenlerin tamamı bu pazarlarda toplanıyor. Hemen hemen her ilçede böyle bir hal var. Bu arada ilçelerin resmi isimleri Rayon, caddelerin resmi dildeki karşılığı da küçe 😄

Marketlerde aradığınız hemen hemen her şeyi bulabilmeniz mümkün. Binalar blok blok yapılmış olduğundan dolayı, uçsuz bucaksız gibi görünen marketlere rastlamak mümkün. Türkiye’den gelen mallar diğer mallara göre biraz daha pahalı yine. Muadili olan Azerbaycan malları da gayet makul şekilde göründü gözümüze. Nahcivan Qatığı olarak geçen yoğurdu çok sevdik mesela. Süzme yoğurt gibi çok taze ve hemen hemen her markette bulunabiliyor.

Dil ve konuşmaya alışmak

Azerbaycan Türkçe’sinde ya da diğer adıyla Azerbaycanca’da aşina olduğumuz çok fazla kelime var. X,Q gibi harflerin yumuşaması yada kalınlaşmasından kaynaklı ufak tefek kafa karışmaları olsa da genellikle çözebiliyoruz okumayı 😄

Buradaki hemen hemen herkes Türkiye Türkçe’si de anladıklarından, kişilerle konuşurken çok fazla sıkıntı da yaşamıyoruz.

Türkiye’den buraya göçen ve çalışan çok kişiyle karşılaştık. İlerleyen süreçte daha sıkı dostluklar kuracağımıza inanıyorum. Her şey daha iyi olacak.

Dip Not: Çocuklara (uşaqlara) balam kelimesini kullanmıyorlarmış. Şehir efsanesiymiş…

Kalın Sağlıcakla

Loading...
Serkan Algur

Serkan Algur Biraz da ben yazayım. 💙